لیفت صورت و گردن

لیفت صورت (rhytidectomy) یک عمل جراحی جوان سازی و شادابی صورت است و تغییری در شکل پایه صورت ایجاد نکرده و فرایند پیری را متوقف نمی کند و تنها با جراحی قابل انجام است. با جابجایی چربی زیر جلد، پوست نواحی صورت، گونه ها و گردن می توان صورت را شکل داده و بافت زیرین را در موقعیت جدید قرار داد و لایه های عمیق تر صورت و عضلات نیز سفت شوند و پوست اضافی برداشته می شود. برای لیفت گردن ممکن است یک برش اضافی دیگر در زیر چانه نیز لازم شود. برش لیفت صورت و گردن از داخل خط رویش موها در قدام گوش شروع و به سمت پایین در قدام نرمه گوش ادامه و به خلف گوش منحرف و در قسمت تحتانی جمجمه ختم می شود.

کسانی که افتادگی و شلی زیادی صورت و گردن دارند کاندید این جراحی می باشند.

نکات مهم قبل و بعد از جراحی

قطع مصرف سیگار و هورمون ها (ocp) حداقل به مدت 3 هفته قبل از عمل تا یک ماه بعد از عمل توصیه می شود.

توصیه به قطع مصرف آسپرین و ویتامین E یک هفته قبل از عمل می شود.

مدت زمان عمل 4-5 ساعت بوده و حداکثر نیاز به یک شب بستری در بیمارستان دارند. بیمار باید یک هفته بعد از عمل از انجام کارهای سنگین خودداری کند و استراحت کرده و از استحمام با آب داغ خودداری کند و از دستگاه های لرزاننده سر و صورت (ماساژور) استفاده نکند.

رانندگی بعد از 1-2 هفته و استحمام بعد از 2-3 روز قابل انجام است.

2-3 هفته طول می کشد تا فرد فعالیت های روزمره خود را دوباره آغاز کند و برای مشاهده نهایی به حداقل 6 ماه تا یک سال زمان نیاز است.

استفاده از لباس هایی که از سر پوشیده می شوند یا خیلی تنگ هستند توصیه نمی شود زیرا احتمال ضربه وجود دارد.

زمان کشیدن بخیه ها بعد از یک هفته می باشد و 3-4 هفته سر بالاتر از بدن قرار گیرد.

بعد از عمل به حداقل 10 روز مرخصی نیاز است.

شایعترین عارضه بعد از عمل خونریزی بوده که در افراد سیگاری و فشار خونی این احتمال بیشتر است و همچنین پوست افراد سیگاری بعد از عمل ممکن است سیاه (نکروز) شود.