ابدومینوپلاستی

یکی از مهم ترین و قدرتمندترین اعمال جراحی روی شکم که به منظور دستیابی به یک شکم لاغرتر،صاف تر که سبب تغییر شکل و بازگرداندن شکم شل و افتاده به حالت اولیه خود می شود که باعث تغییر در ظاهر شکم،پوست و چربی اضافه و عضلات شکمی شل می شود.

شکم ایده ال از نظر زیبایی : مسطح بوده و فاقد هرگونه خطوط استریا و پوست اضافه - دارای عضلات شکمی سفت می باشد.

بارداری و کاهش یا افزایش وزن از جمله مهم ترین عواملی هستند که سبب شلی عضلات، پوست جدار شکم می شود.

کاندیداهای مناسب ابدومینوپلاستی:

 1. وجود پوست شل و چربی اضافه در ناحیه شکمی
 2. وجود خطوط استریا در ناحیه شکم
 3. وجود عضلات شل شده در ناحیه شکم
 4. بیمارانی که کاهش وزن داشته اند.

این عمل جراحی برای تمام سنین قابل انجام است. بیماران باید قبل از جراحی وزنشان حداقل 12 ماه ثابت باشد و هر نوع کاهش وزنی باید قبل از جراحی انجام شود.

قطع مصرف سیگار 6 هفته قبل از عمل (حداقل دو هفته) و دو هفته بعد از عمل توصیه می شود و قطع مصرف آنتی کوالان ها ضد انعقادها (آسپرین ...) 10 روز قبل از عمل توصیه می شود. حاملگی در آینده از موارد منع جراحی ابدومینوپلاستی نیست ولی باید به مریض توصیه کرد که جراحی را بعد از بارداری به تاخیر بیاندازد.

بیماران غروب روز قبل از عمل و صبح روز عمل باید حمام بتادینه کنند و 24 ساعت قبل از عمل رژیم مایعات داده شود و تخلیه روده شب قبل از عمل توصیه می شود.عمل جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود و مدت زمان بستری در بیمارستان یک شب می باشد.

بعد از عمل تا 8 هفته سونا و برنزه کردن پوست ممنوع است. زمان کشیدن بخیه های شکم بعد از 3 هفته می باشد که اینجانب از بخیه های قابل جذب استفاده می کنم که نیاز به کشیدن نمی باشد. جهت پیشگیری از ایجاد اسکار در محل بخیه ها به مدت 3 ماه توصیه به استفاده از چسب و پماد سیلیکون می شود.

بیمار باید به مدت 6 تا 8 هفته از فعالیت های ورزشی اجتناب کند و بین 2 تا 3 هفته توصیه به خم شدن به جلو می شود. به مدت 2 ماه باید از شکم بند استفاده شود(comperssion garment) . دیابت از موارد منع نسبی جراحی بوده و سبب افزایش ریسک عفونت می شود.زمان اولین ویزیت پس از جراحی و خروج درن ها پس از یک هفته از عمل جراحی می باشد که بعد از آن توصیه به استحمام روزانه می شود.

موارد منع نسبی انجام جراحی ابدومینوپلاستی

 1. اسکار های عرضی بالای شکم دبه دنبال جراحی های قبلی
 2. 2- بیماری های قلبی و عروقی
 3. دیابت
 4. BMI بالای 40
 5. مصرف سیگار
 6. سابقه ترومبوامبولی
 7. قصد حاملگی در آینده